ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
Czy cylindry dodaje się do wady w wynikach badania?
  • Awatar użytkownika
    fenris
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 23 lutego 2008, 23:00
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    Czy cylindry dodaje się do wady w wynikach badania?

    autor: fenris » 23 lutego 2008, 23:31

    M??j problem wynika albo z b??dnej rozpiski u optyka albo z mojej niewiedzy.

    W szk?ach kontaktowych mam:
    P: -6,00
    L: -5,75
    W?a?nie wyrobi?am nowe okulary i w nich mam:
    P: -6,50
    L: -6,00 i cylinder -0,75
    Okulistka troch? przesadzi?a, bo da?a mi szk?a idealnie tak, jak wysz?o w badaniu, a zawsze dawano mi delikatnie mniejsze (czy teraz tak si? ju? nie robi?). Dodatkowo cylindr??w nie mam od wielu lat i teraz znowu.

    Dosta?am blankiecik przy odbieraniu okular??w, gdzie jest:
    P: -6,50
    L: -6,75 +0,75 90st

    Problem w tym, ?e oni chyba dodali cylinder do wady wzroku - chodzi mi o to -6,75 na lewym, zamiast - 6,0. Czy tak si? dodaje na blankietach od okulisty?
    Naprawd? my?l?, ?e co? pomylili (dali -6,75 zamiast -6,00). Teraz w okularach prawym widz? dobrze, lewym niesamowicie ostro - jak dla mnie za bardzo.

    Podsumowuj?c, czy tak si? dodaje, czy poprostu dali mi -6,75 + cylinder zamiast -6,00?
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 19:01 przez fenris, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 lutego 2008, 23:37

    soczewka

    -6,00 cyl -0,75
    to to samo co
    -6,75 cyl +0,75

    tyle ze osie musza byc zamienione o 90stopni. Nie napisalas w pierwszym przykladzie ale wg drugiego powinnas miec albo 0 lub 180 (bo w przypadku cylindrow ta os oznacza to samo)
    fenris pisze:Naprawd? my?l?, ?e co? pomylili (dali -6,75 zamiast -6,00). Teraz w okularach prawym widz? dobrze, lewym niesamowicie ostro - jak dla mnie za bardzo.
    widzisz co robi niewiedza ;) wydaje Ci sie ze zamiast -6,oo dostalas -6,75 (z odpowiednio przeliczonym cylindrem) a to jest dokladnie to samo :P
  • Awatar użytkownika
    fenris
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 23 lutego 2008, 23:00
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: fenris » 23 lutego 2008, 23:46

    :) Ufff... Wielkie dzi?ki, bo jutro chcia?am dzwoni? z pretensjami :D
    A co do oka lewego to 180 pryzma, je?li o to chodzi.
    Skoro w lewym mam cylinder i widz? wprost idealnie, a w prawym nie mam cylindra i widz? z daleka zamazane literki, to mo?e powinnam te? tam mie? cylinder? Czy r???nica w widzeniu w okularach (jedno oko - idealnie, drugie - gorzej) to jaki? problem czy to tak ma by??
    Chodzi o to, ?e przy widzeniu obuocznym obraz rozdziela si? na lewe i prawe oko - nie jest widziany tak samo, wi?c jest widziany dziwnie... Przyzwyczaj? si?, czy zosta?o co? i tak ?le mi zmierzone?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 lutego 2008, 23:54

    fenris pisze:A co do oka lewego to 180 pryzma, je?li o to chodzi
    przeciez wyraznie napisalem OS a nie pryzma :P

    Co do roznicy w widzeniu, jezeli masz watpliwosci udaj sie do optyka celem sprawdzenia poprawnosci wykonania okularow - jezeli jest OK, to do osoby, ktora dokonywala badania celem konsultacji - takich spraw nie zalatwi sie na odleglosc
  • Awatar użytkownika
    fenris
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 23 lutego 2008, 23:00
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: fenris » 23 lutego 2008, 23:59

    OK, wielkie dzi?ki za odpowied?.
  • Awatar użytkownika
    zaakochany
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 237
    Rejestracja: 16 maja 2007, 21:59
    Lokalizacja: poznań

    autor: zaakochany » 24 lutego 2008, 12:53

    Je?li chodzi i wady wzroku i dobieranie mocy to od niedawna okulisci przestaja "zameczac oko", dobierajac szkla niedokorygowuj?ce tylko dodaj? 0.25 albo daja tak jak wyszlo na badaniu. Zosta?o udowodniono naukowo ze taka niedokorekcja jest gorsza niz nie noszenie okularow i chodzenie "na slepo", dlatego ze przy dzisiejszym trybie zycia, nie dosc ze oko duzo sie meczy, to jeszcze musi "dokorygowac sobi? te roznice miedzy okularami/soczewkami a realn? wad?". Moja okulistka rowniez ostatnio to potwierdzila.
    "Mówią, że chociaż ktoś wiedzy nie ma w duszy, oni ją w tam włożyć potrafią, jakby wzrok wkładali w oczy ślepe"
    Biofinity- Comfort science, materiał III generacji.
  • Awatar użytkownika
    fenris
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 23 lutego 2008, 23:00
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: fenris » 24 lutego 2008, 14:13

    Dzi?kuj? za odpowied?. Ja ?y?am jeszcze t? metod? niedokoryguj?c?...
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości