ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1
polaryzacja
  • Katarzyna D
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 10 czerwca 2009, 12:17
    Lokalizacja: Warszawa

    polaryzacja

    autor: Katarzyna D » 15 czerwca 2009, 13:11

    Dzień dobry!
    Mam niewielką wadę wzroku (-2 oko prawe i -1,75 oko lewe), jakiś czas temu zamówiłam okulary ze szkłami wykonanymi z poliwęglanu z polaryzacją - były mi niezbedne do pracy. Niestety okazało się iż mimo wszyskich poprawnych parametów (zarówno korekcja jak i rozstaw oczu zostały dobrane w szkłach prawidłowo) już po kilku minutach używania mam silne zawroty głowy, a patrząc w dół nie jestem w stanie ocenić odległości (efekt - na nierównym terenie potykam się, a wykonanie dłuższego kroku lub skoku kończy się częto upadkiem). Od razu po pierwsze sprawdziłam u innego optyka czy zgadza się korekcja szkiel i ich rozstaw i oczywiście wszystko było w porządku. Po drugie sprawdziłam czy kąty polaryzacji w obu szkłach są jednakowe i tu okazało się, że jeśli obracam szkła obserwując je przez filtr polaryzacyjny z aparatu fotograficznego nie obserwuję całkowitego zaciemnienia szkła, jakby się można spodziewać, ale pojawia się wzór: kilka pól jasnych (przezroczystych) i kilka pól zaciemnionych (tworzy się coś w rodzaju kratki - różnej na obu szkłach).
    W związku z tym mam 2 pytania - czy to jest normalne w szkłach polaryzacyjnych wykonanych z poliwęglanu (tak powiedział mi optyk, który montował owe szkła)?, a jeśli tak to czy może to być powodem zaburzeń widzenia i na koniec czy jeśli soczewki poliwęglanowe się dla mnie nie nadają to czy mogę znaleźć dla siebie szkła polaryzacyjne z innego materiału (dodam, że nie mogę używać soczewek kontaktowych).
    Z góry dziękuję za odpowiedź
    K. Delura
    Katarzyna
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 15 czerwca 2009, 14:52

    Jezeli uzywa Pani aparatu fotograficznego z automatycznym zoomem czy automatycznym pomiarem ekspozycji - wtedy uzywa sie filtru polaryzacyjnego kolowego zamiast liniowego.

    Sklada sie on z filtra jak liniowy, jednak ma dodatkowo przyklejona plytke o specjalnych wlasciwosciach. Ta druga plytka nosi nazwe "cwiercfalowki", ktora "rozklada" spolaryzowane swiatło na dwie skladowe, co zapewnia prawidlowe dzialanie elementow autofokusa i pomiaru ekspozycji.

    Prosze sobie najlepiej wziasc drugie okulary z filtrem polaryzacyjnym i wtedy sprawdzic.
  • Katarzyna D
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 10 czerwca 2009, 12:17
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: Katarzyna D » 15 czerwca 2009, 15:26

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Sprawdziłam te okulary zarówno filtrem kołowym jak i liniowym, a także płytką polaryzacyjną wymontowaną z mikroskopu oraz wykorzystałam inne okulary z polaryzacją (i korekcyjne i bez korekcji). Za każdym razem pojawiał się ten wzór. Optyk wspomniał coś o naprężeniach zawsze obecnych w szkłach z poliwęglanu. Na wszelki wypadek sprawdziłam w ten sam sposób okulary z polaryzacją kolegi (korekcja -2 w obu szkłach) i wzorku nie było. W jego okularach też nie odczuwałam tych zawrotów głowy i problemów z oceną odległości (mimo innego rozstawu). Zaczynam podejrzewać, że szkła były wadliwe, albo pojawiły się w nich naprężenia w czasie obróbki i montażu - czy to jest możliwe?
    K. Delura
    Katarzyna
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 15 czerwca 2009, 15:47

    Poliweglan jako material ma juz wewnetrzne naprezenia... wyeliminowano to dopiero w innym materiale o podwyzszonej odpornosci jakim jest trivex. Mozliwe ze przy samych wewnetrznych naprezeniach powstaly jeszcze dodatkowe po montazowe - prosze udac sie aby to sprawdzic.

    Przy okazji wykorzystujac wlasnie filtr polaryzacyjny sprawdza sie w optyce wielkosc czy obecnosc naprezen... wiec sama Pani widzac je... stwierdza ich obecnosc. Natomiast jak napisalem, poliweglan to takie tworzywo, ktore nawet nie obrobione posiada juz naprezenia.
  • Katarzyna D
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 10 czerwca 2009, 12:17
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: Katarzyna D » 16 czerwca 2009, 10:16

    Dzięki
    K. Delura
    Katarzyna
ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości